FAQ
FAQ - KLIMATYZACJI
1. Jak zbudowany jest i jak działa klimatyzator?
Klimatyzator działa na zasadzie podobnej jak lodówka domowa. W skład klimatyzatora wchodzą: dwa wymienniki ciepła, czyli parownika zainstalowany wewnątrz, skraplacz zainstalowany na zewnątrz, wentylatory zainstalowane na wymiennikach ciepła, sprężarka oraz element rozprężny.
Czynnik termodynamiczny (roboczy – czynnik chłodniczy np. R410A) przepływa przez parownik odbierając ciepło z pomieszczenia natomiast w skraplaczu oddaje ciepło do otoczenia. Sprężarka i element rozprężny umożliwiającą krążenie czynnika i przejście czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Wentylatory zainstalowane na parowniku i skraplaczu wymuszają przepływ powietrza przez te wymienniki ciepła zwiększając proces wymiany ciepła.
2. Jak można podzielić klimatyzatory?
Klimatyzatory możemy podzielić na:
- Przenośne, split, muti-split
- Ścienne, kanałowe, kasetonowe, itp
- On/off i inwerter.
Pierwszy podział dzieli nam klimatyzatory na klimatyzatory przenośne (mobilne) czyli urządzenia w których parownik i skraplacz znajdują się w jednym urządzeniu, a powietrze wyrzutowe należy odprowadzić za pomocą rury odprowadzającej. W przypadku kiedy parownik znajduję się w pomieszczeniu natomiast skraplacz na zewnątrz mamy do czynienia z klimatyzacją typu Split (z ang. dzielić). Wymienniki połączone są rurami miedzianymi w których krąży czynnik chłodniczy. Natomiast kiedy na jedną jednostkę zewnętrzną przypada więcej niż jedna jednostka wewnętrzna to układ nosi nazwę Multi-Split. W dużych instalacjach przemysłowych stosowane są klimatyzatory o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego ze względu na dużą liczbę jednostek wewnętrznych w jednym układzie (VRF).
Urządzenia różnią się budową oraz sposobem instalacji i rozprowadzeniem powietrza w pomieszczeniu.
Konstrukcja sprężarki może być typu ON/OFF czyli włącz/wyłącz oraz Inverterowa. Pierwszy typ klimatyzatora w przypadku kiedy zajdzie potrzeba schłodzenia pomieszczenia to się załączy z 100% mocy. Kiedy urządzenia wychłodzi pomieszczenie to klimatyzator się wyłączy. Natomiast klimatyzator inverterowy dostosuje swoją moc do chwilowego zapotrzebowania w przedziale około 30-130% mocy. Urządzenie inverterowe daje większy komfort użytkowania, gdyż użytkownik nie odczuwa skoków temperatury, ponadto urządzenie jest ekonomiczniejsze.
3. Czy jest możliwe aby powietrzna pompa ciepła dostarczała ciepło podczas temperatury zewnętrznej powietrza -20°C?
Tak, pompa ciepła wyposażona jest w czynnik chłodniczy, który pod określonym ciśnieniem paruje pobierając ciepło z otoczenia i dostarczając to ciepło do instalacji centralnego ogrzewania.
4. Co to jest EER i COP?
Współczynnik wydajności chłodniczej (EER, z ang. Energy Efficiency Rating) - stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze.
Współczynnik wydajności cieplnej COP (ang. Coefficient Of Performance) stosunek mocy grzewczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze.
5. Ile pomieszczeń schłodzi jeden klimatyzator?
Klimatyzator powinien być dopasowany swoją mocą do pomieszczenia w którym pracuje. Aby chłodzenie było efektywne to powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna na jedno pomieszczenie.
6. Czy czynnik chłodniczy należy okresowo wymieniać?
Czynnik chłodniczy (freon) pracujący w klimatyzatorze się nie starzeje ani nie zużywa. Natomiast jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana a tym samy układ jest szczelny to nie ma potrzeby uzupełniania czynnika chłodniczego w trakcie eksploatacji urządzenia.
Szybki kontakt
KLIM-KA
Krzysztof Kurek
690-399-753
Sygneczów 4B
32-020 Wieliczka